امروزه با توجه به توسعه تکنولوژی و پیشرفت کامپیوتر شاهد به وجود آمدن زبان‌های برنامه نویسی متعدد در راستای ساخت برنامه‌های متنوع و کاربردی برای رفع نیاز انسان‌ها هستیم. روز به روز زبان‌های برنامه نویسی ساده‌تر و کاربردی‌تر می‌شوند که این موضوع به خوبی در زبان برنامه نویسی «پایتون» مشهود است. پایتون زبانی است که در اوایل سال 1990 در موسسه‌ی تحقیقاتی بین‌المللی ریاضیات و کامپیوتر هلند توسط Guido van Rossum ساخته شد. با اینکه پایتون نام نوعی مار است، اما Guido این نام را زمانی که در حال مطالعه‌ی مطالبی در مورد گروه کمدی Monty Python’s Flying Circus بود، برای زبان خود انتخاب کرد.

        فهرست مطالب
*پایتون چیست؟ *چرا پایتون؟ *ویژگی‌های پایتون * فرصت‌های شغلی *معرفی دوره‌های آموزشی *نتیجه‌گیری

پایتون چیست؟

پایتون (Python) یک زبان برنامه نویسی شی‌گرا (Object-Oriented) و سطح بالا است. از زبان‌های سطح بالای دیگر می‌توان به بیسیک،  C و فورترن اشاره کرد. ترکیب زیبا و ماشین نویسی پویای پایتون، به همراه ذات مفسر گونه‌اش، آن را تبدیل به زبانی ایده آل برای اسکریپت نویسی و توسعه سریع نرم‌افزارها در  اکثر پلتفرم‌ها کرده است. خواندن متن یک برنامه خوب که با پایتون نوشته شده است، به سادگی خواندن زبان انگلیسی است.

چرا پایتون؟

کمپانی‌ها امروزه ازپایتون در اعمالی چون جستجو در وب، کد نویسی بازی‌ها، سازگار کردن کتابخانه‌های کلاس C++ و کارهای فراوان دیگر استفاده می‌کنند. این زبان قابلیت حمل و اجرایی در سیستم‌ عامل‌های مختلفی مثل: Windows,OS/2 و… دارد. برای یادگیری و شروع برنامه‌نویسی بجای زبان‌های ایستایی مثل پاسکال، C و… بهتر است از پایتون استفاده شود زیرا منظم‌تر، نگارش ساده‌تر است همچنین دارای کتابخانه‌ی گسترده‌ای نیز می‌باشد. علاقمندان به یادگیری برنامه نویسی می‌توانند با استفاده از پایتون با سرعت بیشتری با مفاهیم اولیه‌ای چون شروط، توابع و حلقه‌ها آشنا شوند. پایتون یک زبان تفسیر شده است که توانایی  اجرای کدها را به طور مستقیم و یک خط پس از دیگری را دارا می‌باشد. همچنین اگر در نوشتار کدها اشکالی وجود داشته باشد، خطای اشتباه مربوطه که در هر سطری است را برای شما نمایان می‌کند که این رفع ایرادات در زبان برنامه نویسی پایتون نسبت به سایر زبان‌ها آسان‌تر و راحت‌تر بوده. به علاوه پایتون دارای مجوز متن باز بوده و به طور رایگان در دسترس کاربران قرار می‌گیرد. 

ویژگی‌های پایتون

قابلیت نصب آسان (portable): پایتون می‌تواند بر روی طیف وسیعی از محیط‌های سخت افزاری (hardware platform) اجرا شود و دارای یک رابط می‌باشد که برای تمامی محیط‌ها یکسان است.

توسعه پذیری (Extendable): می‌توان ماژول‌های سطح پایین به مفسر پایتون اضافه نمود. ماژول‌های مزبور به برنامه نویس این امکان را می‌دهند که به ابزارهای در دست افزوده یا آن‌ها را طبق نیاز خود سفارشی تنظیم کنند تا بازدهی و کارایی بیشتری دریافت کند.

پایگاه داده: پایتون رابط‌هایی (interface) را برای تمامی پایگاه داده‌های تجاری پرطرفدار ارائه می‌دهد.

برنامه نویسی GUI(رابط گرافیکی کاربری): با زبان پایتون می‌توان رابط کاربری طراحی کرد (برنامه‌های GUIنوشت) و بهsystem callها، کتابخانه‌ها وwindows systemهای متعددی نظیرWindows MFC، Macintoshو سیستم پنجرهX(یک سامانه‌ی نرم‌افزاری و پروتکل تحت شبکه است که اساس قابلیت‌های رابط‌های گرافیکی کاربری (GUI) و
دستگاه‌های ورودی پیشرفته را برای رایانه‌های تحت شبکه فراهم می‌کند) انتقال داد.

مقیاس پذیر (scalable): پایتون پشتیبانی و ساختار بهتری را برای برنامه‌های بامقیاس بزرگ در مقایسه باshell script(یک برنامه رایانه‌ای که برای اجرا با مفسر خط فرمان Unix shell) ارائه می‌دهد.

فرصت‌های شغلی

با توجه به ویژگی‌های گفته شده و همچنین با در نظر گرفتن مزیت‌هایی چون آسان بودن یادگیری این زبان برنامه نویسی، علاقمندان می‌توانند پس از یادگیری این زبان به آسانی وارد بازار کار شده و به کسب درآمد بپردازند. با یک جستجو در سایت‌های کاریابی و همچنین از پلتفرم‌های جستجوی کار مانند لینکدین می‌توانید میزان اهمیت بالا زبان برنامه‌نویسی پایتون را متوجه شوید. همچین همانطور که می‌دانیم امروزه استارتاپ‌ها زیادی وجود دارند که  از پایتون برای توسعه نرم افزار استفاده می‌کنند و فرصت شغلی مناسبی را برای متقاضیان به عمل می‌آورند. برنامه‌نویسان پایتون می‌توانند به صورت تمام وقت، نیمه وقت، پروژه‌ای، قراردادی، خوداشتغالی و دیگر موارد در این حوزه مشغول به فعالیت شوند. درآمد برنامه‌نویسان پایتون در میان ۱۰ زبان پر درآمد در آمریکا اول بوده و پس از آن می‌توان به  روبی و جاوا اشاره کرد. 

 

معرفی دوره‌های آموزشی

لینک‌ دوره‌های آموزشی فرادرس

https://faradars.org/how-to-learn/python-programming

نتیجه‌گیری

در این مقاله با زبان برنامه نویسی پایتون، مزیت‌ها و ویژگی‌های آن آشنا شدیم. پایتون زبانی ساده اما در عین حال کاربردی است و می‌تواند گزینه‌ی مناسب برای علاقمندان به یادگیری برنامه نویسی باشد و همچنین می‌تواند موقعیت‌های شغلی مناسبی را برای آن‌ها فراهم کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *