بهینه سازی محتوا

بهینه سازی محتوا


برای جلب توجه، محتوای شما باید به طور منظم بهینه و به روز شود. دانستن اینکه چه زمانی و چه چیزهایی را باید بهینه کنید، یک نکته مهم و کلیدی است. به همین دلیل مقاله پیش رو، یک نمای کلی از بهینه سازی محتوا و چگونگی بهبود محتوا را ارائه خواهد داد. از شما می خواهیم با ما همراه باشید.

تعریف بهینه سازی محتوا

بهینه سازی محتوا یا (seo content) یک روش و فرآیندی است تا از این طریق محتوای نوشته شما از چنان کیفیتی برخوردار شود که هم از طریق موتورهای جستجو جذاب باشد و هم مخاطب مورد نظر شما را درگیر کند؛ اما باید بدانید که بهینه سازی محتوا امری پایان پذیر نیست و شامل به روزرسانی و تنظیم دقیق محتوای شما متناسب با اهداف کاربران تان است؛ اهدافی که دائما در حال تغییر هم می باشند.

اهمیت و ضرورت بهینه سازی محتوا

محتوا ستون و پایه هر استراتژی بازاریابی است که شما هنگام تلاش برای جذب مخاطب و کاربر روی آن متمرکز می شوید. عدم بهینه سازی محتوا باعث می شود تا عملکرد و کارکرد اثر بخشی را نداشته باشید. باید بدانید که محتوای بهینه سازی شده، ارزشمند، کاربر پسند، مرتبط و مطابق با هدف جستجو حتماً در نتایج برتر موتورهای جستجو ظاهر می شود، زیرا کلمات کلیدی مناسب را هدف قرار می دهد. بهینه سازی محتوا چیزی است که باعث می‌شود سایت، شبکه های اجتماعی و در کل کسب و کار شما از دیگران متمایز و متفاوت شود. در این صورت مطمئن می شوید که رقبا از کسب و کار شما پیشی نمی گیرند و حتی توسط موتورهای جستجو جریمه نمی شوید.

اصول و نکات مهم در بهینه سازی محتوا

  1. تجزیه و تحلیل اساس چگونگی بهینه سازی محتوای شما را تشکیل می دهد. شما بایستی محتوای خود را تجزیه و تحلیل کنید تا مشخص شود چه چیزی مفید و مرتبط و مورد نیاز است. این خود شامل بررسی داده ها، تفسیر آن‌ها و ارائه روش های آزمون و خطا برای بهبود آن‌ها است.
  2. هنگامی که به دنبال بهینه سازی محتوای خود هستید باید با اصول SEO شروع کنید. بهینه سازی محتوای با کیفیت از طریق یک سئوی با کیفیت نیز اتفاق می افتد. چرا که رتبه بالا باعث می‌شود تا افرادی که محتوای شما را می‌خوانند با آن ارتباط برقرار کنند.
  3. URLها یا نشانی های اینترنتی شما باید دقیقاً با آنچه در مورد محتوا است مطابقت داشته باشد؛ اما اغلب به خاطر عجله برای انتشار هرچه بیشتر مطالب فراموش می شود.
  4. عناوین اولین چیزی است که کاربران هنگام کلیک بر روی محتوای شما مشاهده می کنند. درست است که سرفصل های شما یا H1 ها باید حاوی یکی از اصلی ترین کلمات کلیدی باشد که می خواهید هدف قرار دهید، اما باید جالب و مرتبط هم باشد. پس بهتر است عنوان شما با هدف کاربر و مخاطبتان مطابقت داشته باشد.
  5. لینک به محتوای خود اضافه کنید. افزودن پیوند به محتوای خود و شخص ثالث روش دیگری برای بهینه سازی محتوای شما است. پیوندهای شخص ثالث به عنوان ارائه شواهد برای سئو می تواند مفید باشد چون به موتورهای جستجو درک کامل تری از یک محتوا را می دهد. همچنین ارزش محتوای شما و متعاقباً تجربه کاربر را بالا می برد.
  6. مطالب خود را به روز نگه دارید. غالباً، افراد محتوای زیادی را منتشر می کنند و هرگز ممکن است آن ها را به روزرسانی نکنند. به روزرسانی مداوم محتوا می تواند به شما در صعود به رتبه بندی کمک کند.
  7. از کلمات کلیدی به طور صحیح استفاده کنید. نباید اهمیت کلمات کلیدی را نادیده بگیرید. ترکیب صحیح کلمات کلیدی مناسب به شما در افزایش رتبه کمک می‌کند. نکته مهم در خصوص کلمات کلیدی آن است که از پر کردن مطالب خود با کلمات کلیدی بیش از حد خودداری کنید.

برخی از اشتباهات رایج در بهینه سازی محتوا

  • عدم تفاوت در محتوای شما با دیگران

مخاطبین در بین جست و جوهای خود معمولاً ترجیح می‌دهند که صفحات ابتدایی از وب سایت را انتخاب و بررسی کنند. اگر محتوای شما ارزش واقعی ارائه ندهد، پس از مطالب دیگران قابل تمایز نیست و مخاطب شما برای اینکه مطلب شما را تا آخر بخواند و با دوستان خود به اشتراک بگذارد، دلیلی پیدا نخواهد کرد و از آن صفحه خارج می شود. در این زمینه شما باید چیزی منحصر به فردی پیدا کنید که می‌تواند برای مخاطب هدف شما جذاب باشد. لحظه‌ای که این تفاوت ویژه را پیدا می‌کنید میزان خروج افراد از وب‌سایت شما بسیار پایین می‌آید و این مورد تأثیر به سزایی در رتبه‌بندی صفحات گوگل خواهد داشت.

  • ابهام در عناوین

اولین چیزی که مخاطب آن را می بیند، عنوان یا عناوین است. عناوین مبهم و کلی باعث می شود شما خواننده را از دست بدهید. برای جلوگیری از این موضوع، عناوین خود را جالب‌تر و خاص‌تر و متمایزتر از دیگران کنید.

  • انتشار محتوا بدون ویرایش

انتشار مطالب بیشتر می‌تواند به شما در ترافیک بیشتر کمک کند؛ اما نباید کیفیت را فدای کمیت کرد. در نتیجه غیر حرفه‌ای به نظر خواهید رسید و بازدید‌کنندگان را فراری می دهید. پس به جای این که یک محتوای آشوب زده و نامرتب را تحویل دهید یک نمایش جالب برای خوانندگان‌تان به اجرا بگذارید که به آن‌ها توانایی درک حتی حل مشکل را می‌دهد.

نتیجه گیری

در محافل بازاریابی،‌ بهینه سازی محتوا به عنوان اصل مهم در کمک به یک فرایند موفق شمرده می‌شود. پیشنهاد می شود با خواندن مطالب مقاله در راستای بهینه سازی محتوای سایت و شبکه های اجتماعی خود از آن استفاده کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *