سئوی تصاویر وب سایت

سئوی تصاویر وب سایت


 

در یک وب‌سایت به همان اندازه که متن و محتوا باید جذاب و با کیفیت باشد، تصاویر و عکس‌های درون آن نیز باید از کیفیت خوبی برخوردار باشند تا بتوانند مخاطبین  خاص خود را جذب نمایند و با محتوای مورد نظر نیز مرتبط باشند. انتخاب تصویر مناسب و مرتبط و سپس انجام سئوی آن بسیار قابل اهمیت است.

سئوی تصاویر یعنی چه؟

در واقع سئوی تصاویر و عکس یک نوع فرایند است که از طریق آن به ایجاد و انتشار تصاویر با فرمتهای مختلفی مثلsvg, webp, png, gif, jpeg  با ابعاد و اندازه‌ها و حجم و کیفیت مختلف پرداخته می‌شود. کاربران به منظور  جذب مخاطبین، افزایش جذابیت متن و قابل درک کردن بیشتر محتوا توسط مخاطبین نه تنها از تصاویر در درون متن استفاده می نمایند، بلکه به بهینه ساز ی و سئوی آنها نیز می پردازند.

سئوی تصاویر چیست
سئوی تصاویر چیست

نکته قابل توجه این است که در سئوی تصاویر فعالیت های مختلفی صورت گرفته می شود تا آنها بهینه شده و جایگاه بهتری کسب نمایند. مثل کاهش حجم تصویر، انتخاب نام مناسب برای آن، برچسب گذاری تصاویر و …. است.

مراحل سئوی تصاویر

کاش حجم تصویر

منظور از حجم یک تصویر به ابعاد یک تصویر گفته می‌شود که نشاندهنده اندازه و حجم آن است، تصاویری که دارای ابعاد بیشتری باشند، دارای حجم بیشتر و مدت زمان بارگذاری آنها هم بیشتر خواهد شد، بهتر است که از تصاویری با حجم و ابعاد کوچک و منطبق با اندازه صفحه استفاده شود که هم با اندازه صفحه متناسب خواهد بود و هم مدت زمان بارگذاری آن کمتر خواهد شد.

کاهش دادن حجم تصاویر سایت
کاهش دادن حجم تصاویر سایت

انتخاب فرمت

تصاویر معمولا دارای فرمتهای مختلفی هستند که بهتر است تصاویری با فرمت کم حجم را انتخا ب نمود، که پرکاربردترین فرمتها jpeg است. فرمت‌های دیگر دارای کاربردهای دیگری هستند مثل فرمت png که متعلق به تصاویر بدون پس‌زمینه هستند. gif هم نوع دیگری از فرمت است که برای تصاویر متحرک استفاده می شود.

انتخاب فرمت تصاویر سایت
انتخاب فرمت تصاویر سایت

فشرده سازی تصاویر

به منظور فشره سازی تصاویر لازم است که تصاویر به اندازه کافی فشرده شوند نه آنقدر فشرده که از کیفیت آن کاسته شود و نه خیلی کم که  تغییری در حجم و ابعاد آن ایجاد نشود. بهتر است برای فشره سازی تصاویر با توجه به نوع فرمت و ابعاد تصاویر اقدام به این کار نمائید.

ابزارهای مختلفی برای این کار وجود دارد که پرکاربردترین آن همان فتوشاپ است.

بهترین وب سایت های سئوی تصاویر:  Affinity photo, Pixler, Image Optim, Kraken, Gimp, Paint.net, Jpeg Mini, OptiPNG, FileOptimizer, Trimage.

فشرده سازی تصاویر سایت
فسرده سازی تصاویر سایت

آزمایش سئوی تصاویر برای سرعت سایت

پس از بهینه سازی تصاویر خود لازم است که سرعت بارگذاری صفحه سایت خود را بسنجید که در این ارتباط می‌توان از ابزار هایی مثل  weboageTest, pingdom, GTmetrix, WebWait, Google pageSpeed Insights استفاده نمود.

سئوی نام تصاویر

یکی از وظایف گوگل بررسی همه جانبه صفحات سایت است که در مورد تصاویر نیز این مورد صدق می کند و باید یک تصویر به صورت کامل بررسی و سئو شود. یکی از ویژگیهای تصاویر نام آن است که باید نام مرتبط با تصویر انتخاب نمود، کلمات کلیدی را در نام تصویر استفاده نمائید و بین نام تصویر از  آندرلاین استفاده نکنید و بهترین کار این است که نام انتخابی شفاف و بامعنا و واضح باشد و کاملا گویای تصویر مورد نظر باشد.

سئوی نام تصاویر سایت
سئوی نام تصاویر سایت

استفاده از Alt

استفاده از  نام جایگزین یا همان Alternative text: alt می‌تواند اطلاعات بیشتری را در اختیار کاربران و مخصوصا گوگل قرار دهد و در سئوی تصاویر هم بسیار موثر خواهد بود، چرا که در صورت بروز مشکل در سایت  و عدم  نمایش تصاویر، گوگل می تواند با خواندن نام جایگزین متوجه موضوع تصویر شود.

گزینه Alt در تصاویر سایت
گزینه Alt در تصاویر سایت

سئوی عنوان تصاویر

انتخاب عنوان در سئوی تصاویر اهمیت چندانی ندارد اما می‌تواند تکمیل‌کننده متن جایگزین باشد، می‌توان برای این مورد از گزینه کال تواکشن استفاده نمود و باز هم بهتر است که عنوان تصویر را با کلمات کلیدی مرتبط  و مناسب پر کنید.

سئوی عنوان تصاویر سایت
سئوی عنوان تصاویر سایت

کپشن‌ها

کپشن‌ها همان نام های زیر تصاویر هستند و شامل توضیحاتی در خصوص تصویر هستند و تاثیر  زیادی در سئوی تصاویر ندارند اما به دلیل اینکه برای کاربران و مخاطبین قابل رویت هستند می‌توانند در درک بهتر مطالب و تصویر مورد نظر موثر واقع شوند و معمولا بدون استفاده از کپشن میزان پرش صفحه وب سایت افزایش خواهد یافت.

کپشن تصاویر سایت
کپشن تصاویر سایت

استفاده از تصویر اختصاصی

منظور از تصاویر اختصاصی همان تصاویری هستند که یا خودتان آن را طراحی نموده اید و یا پس از کوپی نمودن آن از اینترنت آن را تغییر داده و به نوعی اختصاصی نمائید و یا در صورت استفاده از تصاویر رایگان حتما به منبع آن لینک‌دهی نمایئد.

استفاده از تصاویر اختصاصی در سایت
استفاده از تصاویر اختصاصی در سایت

استفاده از متن برای توصیف تصاویر

بهتر است از متن ‌های موجود در سایت خود در  توضیح تصاویر استفاده نمائید، زیرا منجر به درک بهتر گوگل از تصاویر مورد نظر می شود.

استفاده از متن در تصاویر سایت
استفاده از متن در تصاویر سایت

استفاده از داده‌های ساختاریافته

استفاده نمودن از داده ‌های ساختاریافته موجب می شود که گوگل تصایر شما را راحت تر شناسائی نماید و آنها را در جای بهتری به کاربر نمایش دهد.

استفاده از داده های ساختاریافته در تصاویر سایت
استفاده از داده های ساختاریافته در تصاویر سایت

می توانید از منبع زیر هم استفاده کنید:

https://developers.google.com/search/docs/guides/sd-policies

استفاده از نقشه سایت

نقشه سایت یا sitemap فایلی است که به کمک آن می توانید صفحات سایت خود را در گوگل ایندکس کنید و بدین طریق گوگل از روش سازماندهی صفحات و محتوای سایت مطلع می‌شود و یک فایل کامل که حاوی نقشه ای کامل از ساختار سایت و اطلاعات مرتبط به آن است شکل می‌گیرد.

نقشه سایت در سئوی تصاویر سایت
نقشه سایت در سئوی تصاویر سایت

نکته پایانی

به منظور مورد توجه قرار گرفتن محتوای سایت خود بهتر است که راهکارها و مراحل اشاره شده در این مقاله را استفاده نمائید. تکنیک های اشاره شده می توانند موجب رسیدن به اهداف سئو و بازریابی محتوایی صفحات سایت شما شوند و رعایت تمام موارد منجر به تاثیرگذری مطلوب در سئوی صفحات سایت شما خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *