بازاریابی رقابتی برای رستوران ها

وقتی اسم غذا و خوردنی به گوشتان میخورد، شما چه چیزی به ذهنتان میرسد ؟ قطع به یقین یاد خوردنی و غذاهای خوش رنگ و لعاب می افتید. اما جزو لاینفک این تصور، رستوران است. وقتی حرف از خوردنی میشود، ما به یاد رستوران هایی که از آنها خاطره داریم نیز میوفتیم و غذاهای خوشمزه ای که در آنجا خورده ایم، یا رستورانی که قرار است به زودی درآنجا فلان غذا را تست کنیم. پس در فرهنگ ما بعد از کلمه ی غذا و خوردنی، نام رستوران در ذهن میدرخشد. رستوران های مختلفی در کل دنیا وجود دارند. رستوران هایی با فرهنگ غذایی بومی مردم آن کشور، یا رستوران هایی با غذاهای بین المللی که در یک کشور دیگر، غذاهای یک ملت دیگر را در آن رستوران طبخ و سرو میکنند.

این مطلب را برای این در اینجا بیان کردم که به نکته ی بسیار مهمی اشاره کنم. نام رستوران، پس از نام غذا و خوردنی های خوشمزه به یاد همه افراد می افتد. لذا با توجه به این امر مهم، لازم است که یک رستوران برای حفظ بازار خود، در میان دیگر رقیبانش یک امور ساده ای را مورد توجه قرار دهد.

در اینجا میخواهم شما را با نکاتی آشنا کنم که یک رستوران برای رقابت درمیان دیگر رقیبان خود، لازم است انجام دهد تا نام رستوران خود را در یاد مشتریان خود محفوظ نگاه دارد.

یک مدیر رستوران، برای بازاریابی رستوران خود لازم است که حتماً نظرات مشتریان را در اینترنت و فضای مجازی بررسی کند. این مورد اگرچه خیلی ساده به نظر میرسد، ولی برای موفقیت در امر بازاریابی بسیار نکته ی ضروری و لازمی است. یک مدیررستوران میبایست از سلایق مشتریان گوناگون و مشتریان خود بطور کامل باخبر باشد. بداند که هر مشتری با توجه به سن و جنسیت و ذائقه ی غذایی خود، چه نوع غذاهایی را با چه مشخصاتی ترجیح میدهد و دوست دارد. شما به عنوان یک مدیر رستوران، این مهم را اگر در سایت هایی نظیر Facebook  , Twitter, Instagram ,Google+  , و ... دنبال کنید، نتایج خوبی بدست خواهید آورد.

شما میتوانید از مشتریان خود بخواهید تا در اینترنت، نظرات خود را در مورد رستوران شما بیان کنند.

سپس نظرات مشتریان خود را در پیج رستوران در فضاهای مجازی بخوانید و بررسی کنید که میزان رضایتمندی مشتریان تا چه حدی بوده است. در این کار میزان نارضایتی ها نیز مشخص میشود و از همه بهتر معلوم میشود که در چه مواردی موجب نارضایتی مشتری خود بوده اید، و به راحتی میتوانید آن مورد را از رستوران حذف کنید. اگر غذا ایراد خاصی دارد، میتوانید با سرآشپز صحبت کنید تا از تنوع و خوشمزگی لازم در تهیه غذا استفاده بیشتری کند. یا اینکه سرآشپزکاربلدتری را به کار بگیرید. یا شاید لازم باشد نکات ریزی را بشتر استفاده کنید. مثل تزئین بشقاب غذا با دورچین های خوشمزه و سالم و زیبا.

شما با استفاده از این روش نظرخواهی، میتوانید به راحتی نظرات مشتریان دیگر رقیبانتان را نیز درفضاهای مجازی بررسی کنید. خواهید دید که چه مطالب خوبی در این زمینه بدست خواهید آورد.

خیلی از رستوران ها هستند که وقتی نظر منفی یک مشتری را در کامنتهای خود میبینند، سریع آن نظر را حذف میکنند تا دیگران آن را نخوانند. ما در اینجا نمیخواهیم بگوییم این روش درستی است یا خیر. اما شما به عنوان یک مدیر رستوران باید توجه داشته باشید که استراتژی شما برای مدیریت رستوران و بازاریابی رستوران شما به چه نحوی است ؟ اگر به دنبال یک ارتباط واقعی و جواب دهنده با مشتریان خود در فضای مجازی هستید، بهتر است که به نظرات مشتریان خود سریع پاسخ بدهید، حتی اگر شده در حد یک تشکر ساده از اینکه نظرشان را اعلام کردند، حتی اگر نظرشان منفی بود. و لازم نیست که نظری هم پاک شود، چون مشتری شما اینطور احساس میکند که شما همیشه در دسترس و آماده پاسخگویی به نیازهایشان هستید و این برای مشتری حس خوبی ایجاد خواهد کرد. به عنوان مثال اگر با یک نظر منفی مواجه شده بودید که مشتری غذای خود را دیر تحویل گرفته و خیلی معطل شده و در نظر نوشته شده ی این مشتری هم حال خوبی وجود ندارد، شما میتوانید با یک پاسخ به موقع و فوری و خوب، عذرخواهی خودتان را اعلام کنید و در همان جا ابراز کنید که متأسف هستید و در سفارش های بعدی این نکته را حتماً مورد توجه قرار میدهید.

ولی اگر شما با همچین پیامی مواجه شوید و آن پیام را نادیده بگیرید یا بعد از مدتی به دلیل بار منفی نظر، آن نظر را حذف کنید، به مشتری خود حس بدی انتقال داده اید که او قطعاً دیگر از رستوران شما استفاده نخواهد کرد. و این هم تا حدودی طبیعی خواهد بود، چون از رستوران شما بی توجهی و بی اعتنایی دیده است.و شما این تصویر را در ذهن مشتری خود ایجاد کرده اید که اگرچه که شما میتوانید نظر بدهید ولی باید فقط نظرات مثبت بدهید حال اگر غیر واقعی باشد و پذیرای شنیدن واقعیت در مورد تجربیات مشتریان خود نیستید.

بهترین روش ممکن این است که شما روشی پیشگیرانه برای بازخورد منفی به وجود بیاورید که به ندرت و خیلی کم از این فیدبک های منفی دریافت کنید. تا این شیوه شما نشان دهد که به دنبال جلب رضایت مشتریان خود هستید.

هماهنطور که میدانید، در میدان رقابت بین رستوران ها برای حفظ مشتری های وفادار و دوام در بازار، مفهوم بازاریابی رقابتی نمود بسیاری پیدا میکند. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، رستوران میبایست حتماً در فضاهای مجازی و اینترنت حضور داشته باشد. اما در مورد کیفیت این حضور تا حدی برایتان توضیح دادیم.

مسئله مهم دیگر که همراه با داشتن یک وب سایت اختصاصی برای رستوران مطرح است، امکان پرداخت آنلاین و سفارش غذا و تحویل غذا درب منزل مشتری است. امکان بیرون بر بودن غذا برای یک رستوران، اهمیت زیادی دارد. زیرا در خیلی از مواقع مشتری شما دوست دارد از یک غذای منوی رستوران شما سفارش دهد، اما به هر دلیلی امکان حضور در فضای رستوران را نمیتواند داشته باشد، و اینکه بتواند از دور سفارش خود را ثبت و غذای خود را در منزل یا محیط کار خود تحویل بگیرد، حس بسیار خوبی برای مشتری ایجاد میکند.

لذا داشتن قابلیت سفارش آنلاین بر روی سایت یا اپلیکیشن رستوران اهمیت بالایی دارد. ضمن اینکه میبایست در سایت و اپلیکیشن حتماً قابلیت رزرو میز و دقیقاً کدام میز رستوران نیز وجود داشته باشد. تا مشتری ها برای قرارهای خاص خود بتوانند از راه دور، میز مورد نظر خود را رزرو کنند و تاریخ و ساعت دقیق حضور خود را مشخص کنند. این آپشن های اضافه اگرچه برای خیلی از شما شاید خیلی حائز اهمیت نباشد، اما در جلب رضایت مشتریان، از اهمیت زیادی برخوردار است.

امکان استفاده از طرح های مختلف تخفیفی برای مشتریان، به عنوان بازاریابی رقابتی برای یک رستوران مطرح میگردد. به عنوان مثال رستورانی که در هر فصل برای مشتریان خود مثلاً  15 درصد تخفیف در نظر میگیرد و این تخفیف ها رو با ارسال پیامک به مشتریان قدیمی و پر بازدید خود، اطلاع رسانی میکند.

همچنین شما به عنوان یک مدیر رستوران، میتوانید با قابلیت های فراوان مهندسی فناوری اطلاعات، تعاملات بسیار بیشتر و بهتر و کاربردی تری با مشتریان خود ایجاد کنید که لذت کاربری را برای مشتری مضاعف تر میکند. ضمن اینکه شما و رستورانتان نیز از مزایای فراوان آن در بازار، نتایج بسیار خوب و تأثیرگذاری خواهید دید. استفاده از سیستم مدیریت مشتریان، سیستم سامانه پیامکی رستوران، سیستم ثبت سفارش و ارسال به بخش آشپزخانه، استفاده از یک سیستم یکپارچه مدیریت رستوران برای اتوماسیون داخلی رستوران، همکاری با اپلیکیشن های سفارش غذا با کاربران فراوان مثل اپلیکیشن های چیلیوری-چنگال-ریحون-اسنپ فود و ...، همکاری با سایت های تخفیف گروهی مثل نت برگ وتخفیفان و ...، استفاده از یک وب سایت با قابلیت سفارش آنلاین و پرداخت آنلاین با کاربری راحت و گرافیک و ظاهر زیبا و همینطور کارآمد و جامع، استفاده از دستگاه های کیوسک ثبت سفارش غذا در رستوران برای انتخاب راحت تر و بدون معطلی برای مشتریان و کلی طرح های دیگر که شما میتوانید با استفاده از قابلیت های دنیای فناوری اطلاعات از آن بهره ببرید.

باید در نظر داشت که مدیریت یک رستوران یا فست فود، در بازار رقابتی امروز کار آسانی نیست. مدیر یک رستوران از جنبه های مختلف با چالش های فراوانی روبروست. ضمن اینکه درک بازار و اینکه مشتریان دقیقاً چه چیز را میپسندند و میخواهند، نیازمند دقت و هوشمندی بالاییست. داشتن یک منوی محدود با غذاهای ثابت که سلایق و ذائقه های مشتریان مختلف را پوشش نمیدهد، نمیتواند مشتری هم جذب کند. باید با استفاده از اصول بازاریابی تخصصی رستوران ها و فست فود ها و استفاده از اصول تبلیغاتی، مشتری را در انتخاب متنوع و سریع نیازهایش یاری دهید. در مورد اینکه سفارش غذا از راه دور، تا چه حد تأثیر شگفت انگیزی برای مشتری دارد هم بارها اشاره کردیم که حس بسیار خوب و جالبی را برای مشتری ایجاد میکند.

زمانی یک رستوران، موفق است که بتواند تمام نیازهای مشتریان خود را پوشش دهی کند ضمن اینکه تماماً تلاش کند تا مشتری حس و حال خوب و تجربه ای فوق العاده از رستوران را داشته باشد و رضایتمند باشد.

در مطالب بعدی، باز هم از دیگر موارد بازاریابی رقابتی برای رستوران ها خواهیم نوشت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *