روش های بازاریابی رستوران

به نظر شما چرا بازاریابی برای یک رستوران یا کترینگ یا حتی فست فود حائز اهمیت است ؟

پر واضح است که بازاریابی در کسب و کارهای پر طرفدار که به اصطلاح دست توی این حوزه کاری زیاد است، بسیار مهم است. چون در این دوره زمانه خیلی از افراد رستوران داری یا حتی یک فست فود را به عنوان شغل دوم برای خود ایجاد کرده اند و اینچنین است که اصطلاحاً رستوران جزو مشاغل پرطرفدار محسوب میشود. اگرچه که برخی از رستوران ها نیز شغل اصلی و اولیه شان رستوران داری است. در این میان باید توجه داشت که ما ایرانی ها از هرچه بگذریم از شکم و خوراکمان نمیگذریم. و با این تفکر که شکم و خوراک همیشه اولویت مردم است، افراد زیادی وارد حوزه رستوران داری شده اند و همین امر باعث پرطرفداری و محبوبیت کسب و کار رستوران ها در بین مردم است.

هر مجموعه ای که کسب و کار خود را شروع میکند، در بدو آغاز به فعالیت با مسئله ی جذب مشتری و مخاطب روبرو میشود که در این اثنا مسئله بازاریابی مطرح میگردد.

هر کسب و کاری که شکل میگیرد، در کنار رعایت اصول مدیریتی باید حتماً به مسئله بازاریابی برای آن کسب و کار دقت شود. و این موضوع در مورد رستوران ها هم صدق میکند.

اگر رستورانی تازه تأسیس باشد و به مسئله بازاریابی اهمیتی ندهد، پس از مدتی با این اهمیت روبرو میشود که میتوانست با کمک بازاریابی، به پیشرفت و معرفی بیشتر رستوران کمک شایانی کند. ضمن اینکه بازاریابی برای فروش بیشتر آن مجموعه نیز قطعاً تأثیرگذار خواهد بود.برای رسیدن به هدف مورد نظر در یک کسب و کار حتماً باید برنامه ریزی و یک مسیر درست را طی کرد.که در اینجا میکوشیم تا در مورد روش های بازاریابی برای رستوران پیشنهاداتی را مطرح کنیم.

استراتژی بازاریابی رستوران ها

باید توجه داشت که استفاده از برخی موارد و نکات در این امر به بهبود کار شما کمک میکند که یکی از این نکات استفاده از Social media و شبکه های اجتماعی است. باید این نکته مهم را مورد توجه قرار دهیم که برای بهبود وضعیت کسب و کار مثل رستوران استفاده از شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام، فیس بوک، تلگرام، گوگل پلاس، توئیتر و لینکداین نکته بسیار مهمی است. بهتر است که در مورد هر کدام به خوبی مطالعه کنید و پلن خاصی را برای هر کدام داشته باشید و اطلاعات دقیق و کافی از هر کدام از این محیط های شبکه های اجتماعی در دست داشته باشید.

در این صورت با داشتن اطلاعات کافی، میتوانید در بازاریابی برای رستوران خود، موفق شوید.

تحلیل بازار و تحقیقات

اگر رستوران شما قدیمی است و تصمیم دارید برای بازاریابی آن تصمیمی بگیرید، حتماً لازم است که گذشته رستوران را نیز در نظر بگیرد و با وضعیت حال مقایسه کنید. سپس برای بازاریابی اقدام کنید.

یا اگر رستوران تازه کار می باشد، باید برای بازاریابی، به آینده ای که برای آن در نظر گرفته شده دقت شود.

در نظر گرفتن تمام شرایط فعلی و گذشته و تحلیل هر دو وضعیت، وضعیت کنونی را به خوبی بررسی کنید و ببینید که چه مواردی نیاز است تا تغییر کند و در همین راستا، تصمیم درستی اتخاذ کنید. در این صورت با رعایت این شرایط، استراتژی درستی ایجاد خواهد شد که به شما کمک میکند تا به اهدافی که برای آینده رستوران خود دارید نزدیکتر شوید. برای ایجاد این استراتژی عجله نکنید و یک برنامه ی دراز مدت برای رستوران تدوین کنید.

ضمن اینکه حتماً لازم است که برنامه هایی که درگذشته ایجاد کردید را دوباره مرور و بررسی کنید و ببینید کدامیک از این برنامه ها نتیجه بخش بوده و باعث پیشرفت رستوران شده و بالعکس کدام برنامه باعث عقب نگه داشتن وضعیت شما در بازار شده است. در این صورت میتوانید استراتژی صحیح و درستی را برای رستوران خود ایجاد کنید.

به عنوان مثال اگر رستوران شما در گذشته از دو نفر با پوشیدن لباس های عروسک در جلوی درب رستوران، برای خوشامدگویی به افراد، استفاده کردید باید ببینید که مردم از این طرح شما چقدر خوششان آمده و چقدر استقبال کرده اند؟ آیا اصلاً الزامی به وجود این افراد در جلوی درب رستوران هست یا خیر؟ یا بچه ها چقدر با این افراد عروسکی، ارتباط خوبی برقرار کردند ؟

یا به عنوان مثالی دیگر، داشتن فضای بازی کودک و پارکینگ چقدر میتواند در جذب افراد بیشتر و مشتریان بهتر موثر باشد ؟ اگر در گذشته فضای بازی اختصاصی برای کودکان در قسمت مجزا و مشخصی برای بازی کودکان اختصاص داده اید، آیا بچه ها برای بازی از اون قسمت رستوران استفاده کرده اند و تا چه حد رضایت مشتری و بچه ها رو در برداشته ؟ آیا اسباب بازی هایی که در اون قسمت تعبیه شده با روحیات بچه ها سازگار بوده و بچه ها خوششان آمده و دوست داشتند که تایمی را پس از غذا خوردن یا قبل از غذا خوردن، در آنجا بگذرانند؟ نظر والدین کودکان راجع به فضای بازی رستوران مساعد بوده یا خیر ؟ اگر مساعد بوده که بسیار عالی همین رویه را دنبال کنید، ولی اگر نظر مشتریان مساعد نبوده، سعی کنید تا به دنبال جلب نظر مشتریان باشید و از ابزاری که مشتری از آن لذت میبرد استفاده کنید.

بطور کلی شما برای ایجاد یک استراتژی خاص برای بازاریابی رستوران و تحلیل بازار و تحقیق در مورد آن باید از دو منظر به این تحلیل دقت کنید :

یکی فعالیت رقیبان شما و تحلیل کارشان و دیگری تحقیق در مورد مخاطب یا مشتری هدف در بازاریابی رستوران است.

در مورد تجزیه و تحلیل رقیبان شما میتوانید از شبکه های اجتماعی استفاده کنید. ببینید که رقیبان شما در چه زمینه هایی موفقتر بوده اند و اگر موفق هستند چه کارهایی انجام دادند و شما نیز سعی کنید در رستوران خود آن موارد را پیاده سازی کنید. و دلایل شکست ها و نافرجامی های رستوران های دیگر را نیز بررسی کنید و ببینید که چطور یک رستوران پس از سال ها فعالیت با از دست دادن مشتریان خود روبرو شده و علت این امر چه بوده است ؟ و شما نیز سعی کنید که از این موارد برای افزایش کیفیت فعالیت رستوران خودتان استفاده کنید.

 به عنوان مثال در اینجا یک داستان برایتان تعریف میکنم. در سال های دهه 80 و ابتدای دهه 90 شمسی، من مشتری پر و پا قرص و نامبر وان رستوران اردک آبی در تهران بودم. رستورانی بی نظیر و فوق العاده در مکانی با دسترسی راحت در برج تندیس ابتدای خیابان دربند و در نزدیکی میدان تجریش.

کمتر کسی هست که رستوران اردک آبی را بخاطر نداشته باشد. در این رستوران سرو غذا بصورت بوفه است. پس از چندین سال که من تمام قرارهای مهم کاری و خانوادگی و دوستانه و رسمی خودم را در آنجا برگزار میکردم، ناگهان یک روز در اینترنت خواندم که رستوران اردک آبی امروز پلمپ گردید. ابتدا باور نمیکردم چون کلی غذاهای جورواجور و رنگ و وارنگ آنجا خورده بودم، اما وقتی پس از چند هفته گذرم به آنجا افتاد و تصمیم گرفتم سری به ارک آبی بزنم، دیدم که بر روی در رستوران نوشته شده است که این مجموعه به دلیل استفاده از گوشت های ناسالم و آلوده بسته می باشد و پایینش هم مُهر مرکز بهداشت بود و من در بُهت و ناباوری فرو رفتم. سال ها اعتماد من به آن مجموعه، به یکباره با دیدن این نوشته بر روی در آن رستوران به یکباره فرو ریخت. خب حال میبینید که بسیاری از مشتریان آن رستوران پس از بازگشایی دوباره آن مجموعه پس از چند ماه، دیگر مایل به استفاده از غذاهای آنجا نبودند و ترجیح دادند که با رستوران قدیمی خودشان که کلی خاطره هم داشتند، برای حفظ سلامتی خود با آنجا خداحافظی کنند.

شما میبینید که استفاده از گوشت مسموم و آلوده و بعضاً گوشت حیواناتی همچون الاغ در یک رستوران بسیار شناخته شده، باعث ریزش بیش از حد طیف گسترده ای از مشتریان آن رستوران گردیده که خود من یکی از آنها هستم.

پس شما میتوانید این را به عنوان یک الگو برای خودتان در نظر داشته باشید که هرگز از کیفیت غذایی که به دست مشتری میدهید کم نکنید  بخاطر صرفه ی اقتصادی بیشتر، کیفیت را فدای کمیت نکنید. زیرا در اینصورت مشتری وفادار و همیشگی خود را نیز از دست میدهید.

پس همانطور که میبینید استفاده از تجارب دیگر واحد های صنفی مشابه شما، تا حد زیادی اطلاعات کافی برای پیشرفت و توسعه کار شما را در اختیارتان قرار میدهد. شما میتوانید با استفاده از تجربه های درست و اشتباه دیگر رستوران ها، و تحلیل و بررسی دقیق آنها، استراتژی صحیح و درستی برای رستوران خود اتخاذ کنید.

رقیبان خود را در شبکه های مجازی دنبال کنید و اگر فالوورهای زیادی دارند، حتماً رازهای موفقیت آنها را بررسی کنید. و همچنین در مورد افزایش نرخ تبادل نیز بیشتر یاد بگیرید. حتی اگر لازم است از بلاگرهای معروف بخواهید تا تبلیغات رستوران شما را در پیج خودشان انجام بدهند و از رستوران شما استوری یا پست های جذابی بگذارند. قطعاً با وجود بیننده های زیادی که در پیج بلاگر های اینستاگرام وجود دارد، فالوورهای شما و بالطبع آن مشتریانتان افزایش خواهند یافت.

اما در مورد تحقیق در مورد مشتری و مخاطب هدف رستوران، شما باید بررسی کنید که چه نوع مشتریانی به رستوران شما می آیند و هدف آنها از اینکه رستوران شما را انتخاب میکنند چیست ؟ سلیقه ی مشتریانتان را بدانید.سعی کنید یک بانک اطلاعاتی از راه های برقراری ارتباط با مشتریانتان داشته باشید مثل CRM (Customer Relationship Management) مدیریت ارتباط با مشتری، که بتوانید تخفیفات دوره ای رستورانتان را به مشتریان خود اطلاع دهید. یا با داشتن اطلاعات مشتریان، بتوانید به مشتریانی که در طول ماه چند بار به رستوران شما سر میزنند را از دیگر مشتریان خود تفکیک کنید و به کمک آن برای مشتریانی که بیشتر به رستوران شما می آیند یک کارت تخفیف مشتریان ویژه اهدا کنید تا در این صورت از آن مشتری تقدیر شده باشد و به این روش آن مشتری تبدیل به یک مشتری وفادار و همیشگی شود.

با ما همراه باشید تا در مقاله های بعدی نیز روش های دیگری از بازاریابی رستوران را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *