مجوز های کسب و کار آنلاین

مجوزهای کسب و کار اینترنتی معمولاً برای کسب و کارهایی است که فعالیت‌های اصلی آنها بر روی اینترنت انجام می‌شود. اینگونه کسب و کارها ممکن است در زمینه‌های مختلفی از جمله فروش محصولات، خدمات وب، پرداخت آنلاین، فروشگاه آنلاین، وب‌سایت‌های خبری و رسانه‌ای و غیره فعالیت داشته باشند.


آنچه در مورد مجوز های کسب و کار آنلاین باید بدانید

مجوزهای کسب و کار اینترنتی معمولاً برای کسب و کارهایی است که فعالیت‌های اصلی آنها بر روی اینترنت انجام می‌شود. اینگونه کسب و کارها ممکن است در زمینه‌های مختلفی از جمله فروش محصولات، خدمات وب، پرداخت آنلاین، فروشگاه آنلاین، وب‌سایت‌های خبری و رسانه‌ای و غیره فعالیت داشته باشند.

در بسیاری از کشورها، کسب و کارهای اینترنتی باید مجوزهایی را دریافت کنند تا بتوانند فعالیت خود را آغاز کنند. این مجوزها شامل مجوزهای اتحادیه کشوری، مجوزهای شهرستانی یا استانی و مجوزهای حرفه‌ای می‌شوند.

 

مزایای اخذ مجوز کسب و کار اینترنتی عبارتند از:

 • اعتبار و قانونی بودن: دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی به معنای این است که کسب و کار شما در حال انجام فعالیت‌های قانونی است و توسط مراجع مربوطه تأیید شده است.
 • حمایت از مشتریان: مجوز کسب و کار اینترنتی به مشتریان اطمینان می‌دهد که فعالیت‌های کسب و کار شما قانونی و اعتبار دار است و در صورت وقوع مشکل، آنها می‌توانند از حمایت مراجع قانونی استفاده کنند.
 • رعایت قوانین مالی و مالیاتی: با دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی، شما می‌توانید از مشکلاتی مانند تقلب مالی و عدم رعایت قوانین مالی و مالیاتی جلوگیری کنید.
 • رشد کسب و کار: دریافت مجوز کسب و کار اینترنتی به کسب و کار شما اعتبار می‌ دهد.

 

برخی از امکانات وب سایت اخذ مجوز عبارتند از:

 • اطلاعات و اخبار مربوط به کسب و کارهای اینترنتی و فضای مجازی
 • برگزاری دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های آموزشی برای کسب و کارهای مجازی
 • ارائه خدمات حقوقی و مشاوره برای کسب و کارهای اینترنتی
 • راه‌اندازی سامانه شکایات کسب و کارهای مجازی و رفع مشکلات آنها
 • ارائه اطلاعات و راهنمایی‌هایی برای راه‌اندازی و مدیریت کسب و کارهای اینترنتی
 • ایجاد فضایی برای تبادل نظر و تجارب بین کسب و کارهای مجازی
 • ارائه ابزارها و راهکارهایی برای توسعه کسب و کارهای اینترنتی
 • ارتباط مستقیم با اعضای اتحادیه کسب و کارهای مجازی و پاسخگویی به سوالات و مشکلات آنها.

از طریق سایت اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی می‌توانید از امکانات فوق بهره ببرید و در حرکت به سوی رشد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی خود، بهره‌مند شوید.

 

سامانه شکایات اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

در وب سایت ecunion.ir بخشی جهت اررائه شکایت از کسب و کارهای مجازی وجود دارد در این وب سایت با عضویت و بارگذاری دامنه کسب  و کاری که از آن شکایت دارید می توانید شکایت خود را ثبت و پیگیری کنید.

سامانه شکایات اتحادیه کشوری
سامانه شکایات اتحادیه کشوری

 

نحوه ثبت نام در اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

برای ثبت نام در اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی در ایران، می‌توانید به سایت این اتحادیه به آدرس ecunion.ir  مراجعه کرده و به مراحل زیر عمل کنید (برگرفته از جدیدترین دستورالعمل ها در سایت ecunion.ir):

اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی
اتحادیه کشوری کسب و کارهای مجازی

1- راه اندازی کسب وکار مجازی توسط متقاضی مطابق چک لیست های مرکز توسعه تجارت الکترونیکی.

2- ثبت تقاضا توسط متقاضی در سامانه اینماد (ارجاع تقاضای کسب و کار مشمول قانون نظام صنفی توسط مرکز توسعه تجارت الکترونیکی بلافاصله پس از ارزیابی و براساس فهرست مرکز اصناف و بازرگانان ایران به سامانه اصناف).

3- بارگذاری مدارك مندرج در ماده (4) این آیین نامه توسط متقاضی در سامانه اصناف حداكثر ظرف

مدت سه ماه پس از قبول تقاضا.

4- تکمیل پرونده مطابق ماده(4)این آیین نامه توسط اتحادیه.

تبصره- اتحادیه موظف است به طور همزمان از دستگاه هاي طرف استعلام مندرج در ماده(4) این آیین نامه استعلام‏ نماید.

5- صدور و تسلیم پروانه كسب (پس از تطبیق مدارک بارگذاری شده با اصل آن) به متقاضی حداكثر ظرف پانزده روز و ارسال مشخصات پروانه کسب به سامانه اینماد.

6- اعطای نماد اعتماد الکترونیکی همزمان با صدور پروانه کسب.

 • نکته: در صورتی که به هر دلیلی نمی‌توانید از روش آنلاین برای ثبت نام استفاده کنید، می‌توانید با تماس با دفتر اتحادیه کسب و کارهای مجازی در شهر خودتان، راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

 

استعلام انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

بله، قطعا می‌توانید از طریق مرورگر اینترنت خود به دنبال انجمن‌های صنفی کسب و کار اینترنتی بگردید. بسته به نوع کسب و کاری که در آن فعالیت می‌کنید، انجمن‌های مختلفی وجود دارند که می‌توانند به شما در ارتقای دانش و ارتباط با هم‌صنفانتان کمک کنند.

استعلام انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی
استعلام انجمن صنفی کسب و کار اینترنتی

همچنین، بسته به استان و منطقه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید، انجمن‌های مختلفی ممکن است وجود داشته باشند. برای پیدا کردن انجمن‌های مرتبط با کسب و کار اینترنتی، می‌توانید از موتورهای جستجوی اینترنتی استفاده کنید و یا از شبکه‌های اجتماعی مختلفی مانند لینکدین و تلگرام، اینستاگرام استفاده کنید. در هر صورت، شما می‌توانید با مراجعه به انجمن‌های صنفی مرتبط با کسب و کار اینترنتی، اطلاعات خود را گسترش داده و با هم‌صنفان خود در ارتباط باشید.

لیست مجوز کسب و کار آنلاین

مجوزهای کسب و کار مجازی ممکن است بسته به نوع فعالیت کسب و کار، منطقه جغرافیایی و قوانین محلی و ملی که در آن فعالیت می‌کنید، متفاوت باشد. با این حال، برخی از مجوزهای کسب و کار مجازی رایج عبارتند از:

 • مجوز تجارت الکترونیکی: برای شروع یک کسب و کار اینترنتی در بسیاری از کشورها، لازم است که ابتدا یک مجوز تجارت الکترونیکی دریافت کنید.
 • مجوز علائم تجاری: اگر شما یک نام تجاری برای کسب و کار خود می‌خواهید، لازم است که برای آن یک علامت تجاری ثبت کنید.
 • مجوز تاسیس شرکت مجازی: در بسیاری از کشورها، شرکت‌های مجازی مانند شرکت‌های معمولی نیاز به تاسیس و ثبت دارند.
 • مجوز مالیات: بسته به نوع کسب و کار، شما ممکن است نیاز داشته باشید که برای کسب و کار خود یک شناسه مالیاتی دریافت کنید.
 • مجوز تأسیس بانک اطلاعاتی مشتریان: اگر شما در حال ارائه خدماتی همچون فروشگاه آنلاین هستید، ممکن است نیاز داشته باشید تا بانک اطلاعاتی مشتریان خود را تأسیس کنید.
 • مجوز برای استفاده از روش‌های پرداخت الکترونیکی: برای پذیرش پرداخت‌های الکترونیکی در کسب و کار خود، شما نیاز دارید تا مجوز استفاده از روش‌های پرداخت الکترونیکی را دریافت کنید.
 • مجوز استفاده از ایمیل مارکتینگ: برای ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی و بازاریابی به مشتریان

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *