در گذشته‌ عمدتاً اخبار از طریق روزنامه‌ ها، رادیو و تلویزیون اطلاع رسانی می‌ شد هر چند که سرعت اطلاع رسانی اخبار هم کند بود؛ اما با پیشرفت تکنولوژی و ظهور اینترنت شکل خبررسانی تغییر یافت. در حال حاضر با روی کار آمدن سایت‌ های مختلف در حوزه خبری، تحولات چشمگیری در دنیای اخبار و اطلاعات به وجود آمده است. حال با ما همراه باشید تا در این خصوص بیشتر بدانیم.

تعریف سایت خبری

 سایت خبری یک پایگاهی تخصصی و سازمان‌ دهی شده است که اخبار مختلف در زمینه‌ های مختلف مانند خبرهای اجتماعی – فرهنگی، اقتصادی، سیاسی و غیره را به اطلاع عموم می‌ رساند.

انواع طراحی سایت‌ خبری

همان‌ طور که در تعریف سایت خبری نیز آمد، مشخص است که عمده کاربرد طراحی سایت خبری برای سرویس‌ های خبری و اطلاع رسانی است. در سایت خبری برخی از آن ها هم اخبار داخلی و هم خارجی را پوشش می‌ دهند. برخی صرفاً اخبار داخلی و برخی خارجی. برخی سایت‌ ها هم فقط در یک حوزه مشخص اطلاع رسانی می‌ کنند مانند اخبار ورزشی، اقتصادی، اجتماعی-فرهنگی و مواردی از این قبیل.

انواع وب‌ سایت‌های خبری موفق
انواع وب‌ سایت‌های خبری موفق

هدف از طراحی سایت خبری

هر سازمان یا شرکت که طراحی سایت خبری را در برنامه کاری خود دارند از این سایت اهداف خاصی را دنبال می‌ کنند. یکی با ارائه اخبار محصولات خود را تبلیغ می‌ کند. یکی منبعی اطلاعاتی برای کاربران است و غیره. البته در کنار این اهداف اصلی، می‌ توان به بحث درآمدزایی این سایت‌ ها نیز اشاره کرد که اصولاً با تمرکز بر انواع تبلیغات در این سایت‌ ها صورت می‌ گیرد.

هدف از ایجاد وب‌ سایت خبری موفق
هدف از ایجاد وب‌ سایت خبری

برخی از ویژگی‌ های مهم در طراحی وب‌‌ سایت خبری

محتوای مناسب

ممکن است در سایت خبری بهترین حالت وجود نداشته باشد؛ اما برخی از سایت‌ ها با طراحی، محتوا مناسب‌ تر و امتیاز دهی و موارد کارهای بهتری را نسبت به دیگران انجام می‌ دهند.

محتوای مناسب در وب سایت خبری موفق
محتوای مناسب

بهینه‌ سازی سایت

سایت‌ هایی که از بازدید بیشتری برخوردار باشند در اولین نتایج جست‌ و جو قرار می‌ گیرند. پس در طراحی سایت‌ خبری نیز با رعایت و بهبود تکنیک‌ های سئو روی سایت خود می‌ توانند در اولین نتایج جست‌ و جو نمایان شده و تعداد کلیک بیشتری دریافت کنند. با این کار خواهید توانست کاربران زیادی را جذب کرده و آمار سایت خود را بالا ببرید.

بهینه‌ سازی سایت
بهینه‌ سازی سایت

فونت مناسب متن

در طراحی سایت خبری، جذابیت در به‌ کارگیری فونت مناسب به‌ گونه‌ ای است که کاربر را ترغیب به خواندن خبرها می‌ کند. پس مطمئن باشید که بهترین فونت را انتخاب کرده‌ اید.

فونت مناسب متن
فونت مناسب متن

نگارش مناسب متن

عمدتاً موضوع خبرها در زمان طراحی سایت‌ های مختلف یکسان است. پس برای آنکه از رقبای خود پیشی بگیرید، متن و لحن خبرهای خود را طوری بیان کنید که سایت شما را از دیگر سایت‌ها متفاوت نشان دهد. این نکته را در طراحی سایت خبری فراموش نکنید.

نگارش مناسب متن
نگارش مناسب متن

انتشار اخبار صادقانه

یکی از ویژگی‌ های سایت خبری این است که در انتشار اخبار صداقت داشته باشد و برای جلب کاربران بیشتر اخبار کذب و شایعه منتشر نکند. هرچه اخباری که منتشر می‌ شود به واقعیت نزدیک‌ تر باشد مخاطبان بیشتری جذب این سایت خبری می‌ شوند و به همین ترتیب این سایت می‌ تواند اعتبار بیشتری را کسب کند.

انتشار اخبار صادقانه
انتشار اخبار صادقانه

• قرار دادن بخش دیدگاه

نظرات و تعاملات کاربران از عناصر مهم در طراحی سایت خبری است. برخی از خوانندگان می‌ خواهند نظرات خود را در مورد مسائل خاص بیان کنند و به نوعی صدای خود را به گوش برسانند؛ بنابراین بهتر است برای آن‌ ها فضا را فراهم کنید.

قرار دادن بخش دیدگاه
قرار دادن بخش دیدگاه

• استفاده از عکس مناسب و مرتبط

در طراحی سایت خبری خود به جای پر کردن صفحه خود با متن، سعی کنید برای هر مطلب از عکس‌ های با کیفیت و مرتبط استفاده کنید تا سایت شما برای بازدید کنندگان جذاب‌ تر به نظر رسد.

استفاده از عکس مناسب و مرتبط
استفاده از عکس مناسب و مرتبط

به‌ روز رسانی مکرر اخبار

در دنیای خبر یکی از مواردی که شما را در طراحی سایت خبری از رقبا متمایز می‌ کند، پخش اخبار به‌ روز و دست‌ اول است. پس سعی کنید اخبار خود را پیش از رقبا در سایت قرار داده و منتشر کنید.

به‌ روز رسانی مکرر اخبار
به‌ روز رسانی مکرر اخبار

در دسترس بودن تیم پشتیبانی

وقتی طراحی سایت خبری شما انجام می‌ شود، هر آن ممکن است که هرگونه مشکلی برای آن پیش بیاید، چرا که دنیای وب هرگز بی عیب و نقص نیست. هر آن هر اتفاقی ممکن است رخ دهد و زمانی شما می‌ توانید از گزند این مشکلات در امان باشید که یک گروه پشتیبان برای سایت خود داشته باشید.

در دسترس بودن تیم پشتیبانی
در دسترس بودن تیم پشتیبانی

• انتخاب رنگ مناسب برای متن 

یکی از ویژگی‌ های مهم در طراحی سایت‌ خبری خوانا بودن مطالب آن است. عمدتاً وب‌ سایت‌ خبری در بر گیرنده محتوا و متن زیادی هستند. در این نوع سایت‌ ها استفاده از رنگ‌ های متضاد به افزایش خوانایی کمک شایانی می‌ کند.

انتخاب رنگ مناسب برای متن
انتخاب رنگ مناسب برای متن

سرعت سریع بارگذاری سایت خبری

با توجه به این‌ که در وب‌ سایت‌ های خبری عموماً حجم مطالب بالاست و ممکن است با گذر زمان سرعت سایت کاهش یابد، بهتر است که سرعت بارگذاری سایت را مد نظر داشته باشیم تا از حوصله کاربر خارج نشود.

سرعت سریع بارگذاری وب‌ سایت خبری موفق
سرعت سریع بارگذاری وب‌ سایت

دسته‌ بندی منظم و منسجم اخبار

با توجه به وجود سلایق و علایق متفاوت و مختلف بین افراد، سایت‌ های خبری با در نظر گرفتن این موضوع، بایستی با دسته‌ بندی حوزه یا حوزه‌ های کاری مختلف خود (مانند اخبار سیاسی، اخبار ورزشی، اخبار هنری، اخبار اجتماعی-فرهنگی و غیره)، برای خدمت‌رسانی به گروه‌های مختلف مخاطبان خود اقدام کنند. بدین شکل کاربران به راحتی به خبر مورد نظرشان دسترسی دارند.

دسته‌ بندی منظم و منسجم اخبار در وب سایت خبری موفق
دسته‌ بندی منظم و منسجم اخبار

• قابلیت به اشتراک‌ گذاری مطالب توسط مخاطب

اشتراک‌ گذاری مطالب یکی از موضوعات مهم است. تولید کنندگان محتوا با تولید مطالب حرفه‌ای و به اشتراک گذاشتن مطالب خود توسط مخاطبان، می‌ توانند نرخ اشتراک‌ گذاری مطالب خود را بالا ببرند.

قابلیت به اشتراک‌ گذاری مطالب توسط مخاطب در سایت خبری
قابلیت به اشتراک‌ گذاری مطالب توسط مخاطب در سایت خبری

• در نظر گرفتن بخش مشخصی در وب‌ سایت برای درج آگهی‌ ها و تبلیغات

برخی وب‌ سایت‌ های خبری طراحی شده که دارای ورودی بسیار بالا هستند کار فروش و تبلیغات را انجام می‌ دهند و از سایت‌ های دیگر هزینه را دریافت می‌ کنند و لینک این وب‌ سایت‌ ها را در قالب بنرهای تبلیغاتی در وب‌ سایت خود منتشر می‌ کنند. در این بین زمانی که کاربر وارد این صفحات می‌ شود دچار سردرگمی شده و نمی‌ تواند به اخبار مورد نظر خود دسترسی داشته باشد. پیشنهاد می‌ شود که برای رفع این مشکل در زمان پیاده‌ سازی و ساخت وب‌ سایت خبری یک جای مخصوص را در قالب مقالات سایت خبری برای درج آگهی‌ ها و تبلیغات اختصاص دهید.

در نظر گرفتن جای مشخص برای تبلیغات در وب سایت خبری
در نظر گرفتن جای مشخص برای تبلیغات در وب سایت خبری

سخن پایانی

طراحی وب سایت خبری برای کسانی مناسب است که بتوانند زمان زیادی را به جهت به‌ روز رسانی محتوا و خبر صرف کنند. در واقع اگر شما به عنوان یک علاقه‌ مند به حوزه خبری می‌ خواهید سایت داشته باشید، باید به این نکته توجه کنید که ساخت وب‌ سایت خبری نیازمند به‌ روز بودن همیشگی و صرف وقت زیادی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *