روابط عمومی آنلاین

روابط عمومی آنلاین


تأثیر فناوری بر تسهیل و بهبود ارتباطات را نمی‌توان دست کم گرفت. امروزه شاهد آن هستیم که در دنیای امروز با روی کار آمدن اینترنت و فضای آنلاین انتظار می رود که بسیاری از بخش های یک سازمان و کسب و کار از جمله روابط عمومی حضور پررنگ و مؤثری در این فضا داشته باشند. در واقع در چنین شرایطی است که نیاز به روابط عمومی آنلاین مطرح می‌شود. روابط عمومی آنلاین بهره‌ و سودی که از فناوری برده است، برقراری ارتباط با سایر سازمان‌ها، نهادها، خبرگزاری‌ها و مراکز علمی و پژوهشی است. پس روابط عمومی توانسته است که ارتباط خود را با کسب و کارها و شرکت‌ها برقرار کند. با این مقدمه در این مطلب قصد داریم شما را با روابط عمومی آنلاین و مباحث مرتبط با آن بیشتر آشنا کنیم. از این که تا انتهای مقاله قرار است ما را همراهی کنید، پیشاپیش سپاسگزاریم.

تعریف روابط عمومی آنلاین یا دیجیتال

در خصوص تعریف واژه می توان گفت که تعریف مفهوم روابط عمومی آنلاین یا دیجیتال (Digital Public Relations) از خود  مفهوم روابط عمومی خارج نیست. با این تفاوت که در این بین روابط عمومی آنلاین همانطور که از نامش پیدا است، از طریق ابزارهای آنلاین و دنیای دیجیتال در راستای پیشبرد اهداف کسب و کار و شرکت انجام می گیرد. روابط عمومی آنلاین از طریق حضور فعال در فضای آنلاین، با مخاطبان و مجموعه های مرتبط با کسب و کار در تعامل است. به عبارتی دیگر روابط عمومی آنلاین در دنیای دیجیتال انجام می‌گیرد. در این بین روابط عمومی دیجیتال از شبکه‌های اجتماعی، سایت‌ها و رسانه‌های آنلاین بهره می‌گیرد و به همین دلیل این امکان را دارد تا تعاملی دو طرفه را تجربه کرده و با تعداد بسیار بیشتری از مخاطبان و مشتریان خود در تماس باشد. روابط عمومی آنلاین یا دیجیتال از طریق حضور در دنیایی با مخاطبان و مشتریان بیشتری و با روش‌ها و شیوه های به روز و بهتر و سریع‌تر در صدد تحقق اهداف سازمان است. هدف اصلی روابط عمومی آنلاین افزایش شهرت و ارتباطات برند یا سازمان‌ برنامه‌ریزی است. در واقع روابط عمومی دیجیتال قصد دارد سازمان یا برند خود را با روش صحیح به مخاطبان هدف خود معرفی کرده، آگاهی آنان را درباره سازمان یا برند افزایش داده و با ساختن روابط، به اهداف تعیین شده خود نزدیک شود.

وظایف روابط عمومی آنلاین در کسب وکارها

یکی از مهم‌ترین بخش‌های سازمان‌ها و کسب‌وکارها به شمار می‌آید. ایجاد ارتباط و تعامل با مخاطبان و مشتریان، اطلاع رسانی، مدیریت، برنامه ریزی، اطلاع به موقع از اتفاقات و مسائل مرتبط، مدیریت بحران در زمان و به شیوه درست، آغاز و پیش ‌بردن برنامه‌ها و کمپین‌ها در مسیر شفاف‌تر، تولید کننده و ارائه کننده خدمات و اطلاعات به مخاطبان خود، شفاف سازی ارتباطی و اطلاعاتی، به رسمیت شناختن حق دسترسی مخاطبان به اطلاعات، مسئولیت و پاسخگویی در برابر مخاطبان، ایجاد ارتباطات دوسویه و تعاملی با مخاطبان، ضرورت به کارگیری فناوریهای نوین ارتباطات و اطلاعات و روابط عمومی الکترونیک و سایر مسئولیت‌های مهم دیگر، به عهده روابط عمومی آنلاین است.

تأثیر روابط عمومی آنلاین بر بهبود و ارتقای کسب و کار

افزایش رتبه و اعتبار کسب و کار و برند در گوگل

زمانی که شما به مخاطب در رسانه ها و سایت ها از خود اطلاعات درست و صحیحی ارائه می‌دهید، گوگل اعتبار شما را در مقایسه با سایر وب‌سایت‌ها افزایش می‌دهد و کسب و کارتان را به عنوان یک منبع قابل اعتماد در نظر می‌گیرد. پس با اجرای آن به شیوه درست و در جایگاه متناسب، اعتماد مردم و مخاطبان به کسب و کارتان جلب می شود و مردم هر چه قدر بیشتر به شما اعتماد کنند رتبه شما نیز به دلیل بازدیدها و بازخوردهای مثبت از طرف آنان بالا می رود.

روابط عمومی آنلاین
افزایش رتبه و اعتبار کسب و کار و برند در گوگل

بازاریابی و تبلیغ برند

وجود یک روابط عمومی دیجیتال عالی زمینه ساز افزایش آگاهی از برند یا سازمان شما است. می توانید نام سازمان یا برند خود را به گوش افراد بیشتری از گروه‌های مد نظرتان برسانید. مشخص است که با تبلیغ و معروف شدن برندتان مخاطبان و مشتریان بیشتری هم جذب کسب و کار شما می شوند. در واقع به سخن دیگر، شامل انواع گوناگونی از روش‌های بازاریابی می‌شود. برای مثال متصدیان و دست اندرکاران این بخش می‌توانند به مصاحبه با نشریات آنلاین بپردازند و در نتیجه حضور خود در فضای آنلاین را افزایش دهند. این ها خود روشی برای بازاریابی و تبلیغ برند کسب و کار شما به حساب می آیند.

روابط عمومی آنلاین
بازاریابی و تبلیغ برند

جذب بیشتر مخاطب و مشتری

هر کسب و کار تجاری نیاز به مشتری دارد. بدون مشتری کسب و کار شما شکست می خورد. باعث می شود که مخاطب هدف را با صرف زمان شناخت و با آنها تعامل داشت. همچنین بتوان این تعامل را در درازمدت نیز حفظ کرد. یک راه خوب برای تعامل و ارتباط بیشتر با مخاطبان است تا بتوانید از طریق آن، اعتماد مخاطب را به دست آورده و آنها را به مشتری چه بسا مشتری دائمی هم تبدیل کنید.

جذب بیشتر مخاطب و مشتری

تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های مؤثرتر با شناخت بیشتر مخاطب

از آنجایی که روابط عمومی آنلاین با مخاطبان تعامل بیشتری دارد، به واسطه آن مشاهده و تعامل با افراد، شناخت بیشتری هم صورت می‌گیرد و امکان تصمیم‌گیری و برنامه‌ریزی‌های مؤثرتر فراهم می‌شود. پس این بخش به شناخت بیشتر مخاطب کمک کرده و کانال ارتباطی مناسبی را انتخاب می کند.

امکان شناخت بیشتر مخاطب

ارتباط با مخاطبین در اسرع وقت و با کمترین هزینه

به واسطه ارتباط و تعامل با مشتری و شناخت بیشتر آنان می تواند به تعداد قابل توجهی از بازار هدف مورد نظرتان دسترسی داشته باشد؛ اما این نکته را فراموش نکنید که متصدیان و دست اندرکاران در این بخش با مشکلات و موانع زیادی برای پیشبرد اهداف سازمان از جمله عدم اطمینان از درک درست پیام از جانب مخاطب، تمیز و تشخیص مخاطبان واقعی از غیر واقعی، نشر خبر در فضای اینترنتی و تعامل با مخاطبین شان نیز مواجه هستند؛ اما آنان با کسب تجربه در حیطه کاری خود این امکان را به کسب و کار شما می دهد که با صرفه جویی قابل توجهی در زمان و در اسرع وقت و همچنین با کمترین هزینه، با مخاطبین هدف کسب و کار ارتباط برقرار نمایند.

ارتباط با مخاطبین در اسرع وقت و با کمترین هزینه

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *