توجه به گسترش روز افزون علم و دانش و نفوذ هرچه بیشتر دانش و تکنولوژی در عرصه های مختلف زندگی و در جهت کاهش هزینه ها و سرعت بخشیدن به انجام امور اداری امروزه بیشتر سازمانها و ارگانها در صدد مکانیزه کردن امور مختلف اداری می باشند.

 در حقیقت طرح اتوماسیون و مکانیزه کردن طرحی در زاستای حذف عملیات کاغذی و سرعت بخشیدن به انجام امور و افزایش امنیت در دسترسی به اطلاعات میباشد، در این راستا و با توجه به امکانات موجود، انجام مجموعه فرآیندهای زیر به منظور طراحی و پیاده سازی نرم افزارمورد نظر ضروری میباشد

امکان سنجی

  در این فرآیند با توجه به مسائل و مشکلات موجود ، هزینه های مربوط به پیاده سازی طرح اتوماسیون و امکانات موجود در سازمان از نظر بودجه و تکنولوژی در مورد اجرا و یا عدم اجرای طرح اتوماسیون تصمیم گیری میشود.

تعریف و تحلیل نیازمندیها

 در این فرآیند با در نظر گرفتن سیستم فعلی ، تجزیه و تحلیل مسائل و مشکلات مربوط به این سیستم و همچنین مجموعه ضوابط و قوانین حاکم بر این سیستم ، مجموعه اهداف ، محدودیتها و سرویس های مورد نیاز کاربران مشخص میگردد.

طراحی سیستم و نرم افزار

 در این فرآیند با توجه به مجموعه نیازمندیهای مشخص شده ، یک معماری کلی از سیستم مورد نظر  تهیه و نرم افزار مورد نظر بر اساس این معماری طراحی میگردد. در این معماری با توجه به سرویس های مورئ نیاز زیر سیستم های مورد نظر و رابطهای مورد نیاز بصورت مجموعه برنامه هایی مجزا تعیین و طراحی میگردد.

پیاده سازی سیستم

 در این فرآیند سیستم مورد نظر بصورت مجموعه برنامه هایی مجزا در گرفته میشود ، در این فرآیند با توجه به معماری مورد نظر و با توجه زیر سیستم های مورد نیاز برنامه های مورد نظر پیاده سازی و سیستم نهایی  از ترکیب این واحدهای مجزا حاصل میگردد.

مدیریت و نگهداری سیستم

 دراین فرآیند سیستم مورد نظر بصورت عملی مورد استفاده قرار گرفته و مشکلات احتمالی سیستم که در طول مراحل قبل  کشف نشده مورد بررسی و رفع میگردند ، همچنین در این مرحله پیاده سازی واحدهای مختلف سیستم بهبود یافته و سرویس های جدید در پاسخ به نیازهای جدید کاربران سیستم طراحی و پیاده سازی میگردد.

Borland Delphi 7

 امروزه نوشتن برنامه کاربردی مبتنی بر ویندوز که دارای واسط گرافیکی کاربر میباشند بسیار معمول و رایج شده است ، بر این اساس وجود نرم افزار کارآمد که تولید برنامه های کاربردی مورد نظر را با سادگی و سرعت امکان میسازد یک نیاز و ضرورت میباشد.

با توجه به رشد و گسترش روزافزون دانش برنامه نویسی امروزه شی گرایی و قابلیت گسترش از مهمترین مشخصات یک زبان برنامه نویسی بسیار خوب میباشد که تولید برنامه های کاربردی خوب را امکان پذیر میسازد ، مفهوم شی گرایی بر این موضوع دلالت دارد که اساس و بنیان برنامه هایی که بر اساس شی گرایی نوشته میشود بر اشیاء و کلاسهایی استوار است که با اشیاء محیط بیرونی ، خصوصیات ، رفتارها و داده هایی که در حوزه مسئله مطرح میباشد مطابقت دارد.

زبان برنامه نویسی دلفی زبانی شی گرا میباشدکه از زبان برنامه نویسی Object Pascal مشتق شده است ، نرم افزار دلفی با ارائه یک محیط مجتمع و یکپارچه ، تولید سریع و آسان گسترش و اشکال زدایی برنامه های کاربردی تحت ویندوز را مبتنی بر وب ، برنامه های کاربردی مبتنی بر پایگاه داده و … را امکان پذیر میسازد.

مهمترین دلایل بکار گیری Borland Delphi7 :

وجود محیط مجتمع و یکپارچه جهت تولید

سهولت سادگی در دسترسی به بانکهای اطلاعاتی

پشتیبانی کامل از اتوماسیون OLE

شی گرایی

پردازش استثناء

کاهش حجم کد نویسی

وجود کامپایلر سریع

وجود موتور گزارشگیری Rave

  سیستم اتوماسیون دبیرخانه اداره یکم ستاد مشترک ارتش بمنظور استفاده بهینه از منابع و نیروهای انسانی و در راستای پیشرفت سیستم اداری و  ایجاد ارتباط بسیار عالی و مناسب با ارباب رجوع و معاونتهای داخلی ایجاد شده است.

  امکاناتی از قبیل انواع گزارش گیری و جستجوهای ترکیبی از امکانات مفید این سیستم در جهت تعیین و مشخص کردن وضعیت و چگونگی ثبت نامه های ثبتی (صادره و یا وارده) میباشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *